Dağıtım Kanalı Dergisi / İklimlendirme Cihazları ve Sağlık

Dağıtım Kanalı Dergisi / İklimlendirme Cihazları ve Sağlık

Dağıtım Kanalı Dergisi / İklimlendirme Cihazları ve Sağlık

Sözcü: Vestel Ticaret A.Ş. Online & Kurumsal Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Güler

Soğutucu, klima ve hava temizleme cihazları, beyaz eşya sektörünün önemli alanlarından birini oluşturuyor. Genel olarak bu alandaki trendleri ve sektörün durumunu değerlendirir misiniz?

Beyaz eşya sektörü, farklı teknolojileri bir arada barındıran, sürekli kendini yenileyen bir sektör. Sektörümüz içinde klima ve hava temizleme cihazlarının da önemli yer tuttuğunu söylemek mümkün. Klima ve hava temizleme cihazlarının gelişimini değerlendirdiğimizde hem iç talepte hem de ihracatta düzenli artış gözlemliyoruz. İnsanların bilinçlenmesi, sağlıklı ve konforlu yaşama daha fazla zaman ve maddi kaynak ayırması, kafe, restoran gibi sosyalleşme alanlarında ve konakladıkları otellerde ısıtma, soğutma ve hava temizliğini de bir kriter olarak görmeleri gibi nedenlerle bu ürünler büyüme trendini sürdürüyor.

Firma olarak bu alanda yaptığınız yatırımlardan bahseder misiniz? Bu alandaki ürünleriniz ve hizmetleriniz nelerdir?

Uzun yıllardır split klimalar ile yer aldığımız iklimlendirme sektöründe, 2015 yılında satışına başladığımız VRF klima sistemlerinin de eklenmesiyle split klima, multi klima ve VRF klima sistemi ürün gruplarıyla her ihtiyacı karşılayabilecek çözümler sunuyoruz. Vestel, VRF ürün gamında yer alan V4+K ve V5X serisi dış ünitelere ilave olarak 2020 itibariyle ürün gamına dahil ettiği V6 ve V6-I serileri ile kapasite ve verimlilik değerleriyle sektördeki öncü konumunu sürdürüyor.

Özellikle son Covid-19 salgını ile birlikte ev içi akıllı cihazlar ve sağlığa yönelik alternatif çözümler sunan beyaz eşya ve küçük ev aletlerine ilgili arttı. Sizce genel olarak pazar trendleri nelerdir, önümüzdeki dönemde nasıl olacak?

Büyük çoğunluğunu evlerimizde geçirdiğimiz son 3 ayda bireyler evlerine ve kendilerine daha fazla vakit ayırma imkanı buldular. Hem ev işlerine artan vakit arttı hem de evdeki eksikler daha fazla fark edilmeye başlandı. Bu durum bireyleri beyaz eşyalarını yenilemeye, evdeki hayatlarını kolaylaştıracak ve onlara pratik çözümler sunacak küçük ev aletleri satın almaya yöneltti. Önümüzdeki dönemde bu artışın devam edeceğini, özellikle bireylerin daha sağlıklı ve steril bir hayat hedeflerini destekleyen ürünlerin ön plana çıkacağını öngörüyoruz.

Kapalı ortamlarda kullanılan iklimlendirme sistemlerinin öneminin arttığı bugünlerde evlerde solunan havanın kalitesi de ön plana çıktı. Daha sağlıklı bir ortam için evlerde kullandığımız iklimlendirme cihazlarımızın filtrelerini temizlemeyi ihmal etmemeliyiz. Bu hatırlatmayı Vestel VRF sistem kablolu kumandalar sizin için yapıyor. Vestel VRF kablolu kumanda iç ünitenin toplam çalışma süresini kaydeder ve toplam çalışma süresi önceden ayarlı değere ulaştığında, kumanda kullanıcılara iç ünitenin hava filtresini temizlemeleri gerektiğini hatırlatır. Ayrıca Vestel VRF iç ünite panelleri, filtre temizliği erişimi için kolayca çıkarılabilir. Filtrenin düzenli olarak temizlenmesi, iç mekan havasını sağlığınız için temiz ve taze tutar.

Bunun yanı sıra uzun süre kapalı ortamlarda kaldığımız bu dönemlerde iklimlendirme sistemlerinin sağladığı konfor da önemli bir etmendir. Vestel VRF iklimlendirme sistemleri sessiz çalışma ve akıllı hassas başlama gibi teknolojileriyle bu konuda da ön plana çıkıyor. Özellikle şu an içinde bulunduğumuz mevsim geçişi dönemlerinde merkezi iklimlendirme sistemlerinin en büyük eksikliklerinden olan, bir dairede ısıtma yapılırken diğer dairede soğutmanın aynı anda yapılamaması problemi Vestel Isı Geri Kazanımlı VRF iklimlendirme sistemleri ile son buluyor. Vestel diğer ürünlerde olduğu gibi iklimlendirme alanında da geniş ürün gamını değişen tüketici ihtiyaçlarına paralel olarak geliştirmekte. Eski konvansiyonel iklimlendirme sistemlerinde görülen ve kontrol edilemeyen sıcaklık dağılımı problemi çoğunlukla fiziki şartlarla ilgili şikâyetlerin başında yer alıyor. Vestel VRF iklimlendirme sistemleri ile daha hassas ve homojen sıcaklık dağılımları yapılabilirken isteğe bağlı olarak aynı mahal içerisindeki farklı alanlardaki sıcaklık ayarı değiştirilebilir.

;