Yapı İnşaat Dergisi / Haber

Yapı İnşaat Dergisi / Haber

Yapı İnşaat Dergisi / Haber

Vestel Ticaret A.Ş / Online & Kurumsal Satış Genel Müdür Yardımcısı Eyüp Güler

1. Salgın sürecinde geliştirdiğiniz ürün modelleri hakkında kısaca bilgi verir misiniz?

Dünyanın önde gelen teknoloji üreticilerinden biri olarak Ar-Ge vizyonumuz doğrultusunda sürekli yeni ürün ve teknolojiler üzerinde çalışıyoruz. Tüketicimizin hayatını kolaylaştıran, beklentilerini karşılayan, ona aslında ihtiyacı olan ama henüz bunun farkında olmadığı ürün ve hizmetleri sunuyoruz. Bunu yaparken çevremize, doğaya, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzun farkındalık ve bilinciyle üretim yapıyor, fayda odaklı bir üretim anlayışını benimsiyoruz.

 

Bu kapsamda şekillendirdiğimiz faaliyetlerimiz ve yoğun Ar-Ge çalışmalarımız sayesinde pandemi sürecinde değişen beklentilere çok hızlı bir şekilde yanıt verdik. Salgın Türkiye’ye ulaştıktan çok kısa bir süre sonra tüketicimize Gün Işığı Teknolojisine sahip ürünlerimizle ulaştık. Hijyene verilen önemin diğer her şeyin önüne geçmesi, tüketiciyi bu ihtiyacını gidereceği ürün arayışına yöneltti. Tüm bunların tam 2 yıl öncesinde Avrupa’nın en büyük tüketici elektroniği fuar IFA’da tüm dünyanın beğenisine sunduğumuz bu çok özel ürünleri, bir ilke imza atarak tüketicimizle buluşturduk.

 

Gün ışığının zararlı oluşumları ortadan kaldırmasından hareketle tasarlanan bu ürünler “olmaz” diyenlere “Vestel’le olur, neden olmasın?” yanıtımızın en güzel örneklerinden biri oldu. Bu teknolojiye sahip ürünler tüketicimizin deyim yerindeyse imdadına koştu. Çamaşır makinesinde, çamaşırlara özel ışık vererek ekstra hijyenik yıkama gerçekleştiren bu teknoloji sayesinde yıkamada yüksek düzeyde hijyen elde edilirken, su kullanmadan sterilizasyon sağlama imkanı da sunuluyor.  ‘Susuz Gün Işığı’ adı verilen ve özel tambur hareketleriyle her yüzeyin gün ışığına maruz kalmasını sağlayan program sayesinde yıkamaya ihtiyaç duyulmadan, sadece özel ışıkla 29 dakikada çamaşır, ayakkabı, kağıt para, kredi kartı, cüzdan gibi günlük hayatta sık temas edilen birçok eşya kolayca hijyenik hale geliyor. Vestel Gün Işığı Inverter Klimalar, sahip olduğu ışın teknolojisi ile hijyen sağlıyor, çok kademeli filtreleme sistemiyle tertemiz bir ortam havası sunuyor. Gün ışığı teknolojisi hem iç ortamın hava kalitesini arttırıyor hem de iç ünite eşanjör yüzeyinin temiz kalmasını sağlıyor.

 

Vestel olarak tüketicimizin bu beklentisini hijyen odaklı ürünlerimizle karşılıyoruz. Hayatın devam etmesi gerekliliği doğrultusunda taze hava kısıtı bulunan AVM, işyerleri ve toplu bulunulan mekânlardaki klima cihazlarının UV-C Dezenfeksiyon sistemi ile donatılması durumunda çalıştırılabilmesi; çeşitli odalar ve derneklerin pandemi döneminde iklimlendirme başlığı altındaki yönlendirmeleri ile mümkün olmaya başlamıştır.  Hijyen güvenliği temin eden bu sistemi, zararlı oluşumları ortadan kaldırdığı kanıtlanan UV-C ışınları ile oluşturduğumuz dezenfeksiyon sistemimizi VRF kaset tipi klima iç üniteleri için ürünleştirdik. Bu sayede kapalı alanlarda klima çalıştığında ortamdan emilen havadan tekrar bakteri ve mikrop yayılması endişesini taşımamış olacaklar.

 

Vestel Proje Ortağım olarak, AVM, ofis, otel, fabrika, okul gibi kalabalık alanlara girişlerde hassas ölçüm özelliği sağlayan termal kameramızı da pandemi döneminde kurumsal müşterilerimizin hizmetine sunduk. 0,3 derece yüksek hassasiyetle ölçüm yapan, belirlenen limit üzerindeki ölçümlerde sesli alarm uyarısı veren ürünümüz aynı zamanda tüm ölçümleri kaydederek raporlama özelliğine sahiptir.

 

Aşı Dolabımız ile ilgili bilgi verecek olursak; ürünümüz Çin menşeili Covid-19 aşılarının saklama koşulları için uygundur.  Dolabımız -20°C ile 43°C ortam sıcaklığı arasında 2-8°C koşulunu sağlayabilir. Bu özelliğe dayanarak Çin aşısının dolaplarımızda muhafaza edilebileceğini söyleyebiliriz. ±1°C sıcaklık salınımı ile dolap içerisinde homojen ısı dağılımı mevcuttur.2. Bu geliştirdiğiniz ürünler sektörde istediğiniz karşılığı buldu mu?

Gün Işığı Teknolojili Ürünlerimiz kısa sürede tüketicimiz tarafından yoğun ilgi gördü. Hala en çok tercih edilen ürünlerimizin başında geliyor. Özellikle hijyenin ön plana çıktığı otel, AVM, hastane gibi alanlarda iklimlendirme sistemlerimiz çokça tercih edildiği gibi, termal kameramız da yoğun taleple karşılaşan ürünlerimiz arasında yer alıyor. Geliştirdiğimiz bu ürünlerle farklı sektörlerde faaliyet gösteren pek çok işletmeye çözüm geliştiriyoruz. Ayrıca Türkiye’nin dört bir yanındaki birçok otele VRF iklimlendirme, Hotel TV, LED aydınlatma, elektrikli araç şarj istasyonu, ateş ölçer termal kamera sistemi ve dijital ekran çözümlerimizi, ürün ve hizmetlerimizi sunuyoruz.3. Bu yıl için yeni ürün ya da yeni bir hizmet modeli üzerine çalışmalarınız var mı?

Vestel olarak müşterilerimizi iyi dinliyoruz, onların talepleri doğrultusunda modeller geliştiriyor, sürekli kendimizi güncelliyoruz. Müşteri davranışlarını iyi okuyan, talepleri zamanında alıp bu talepler doğrultusunda faaliyetlerine yön veren firmalar başarılı oluyor. Perakende sektörü aktörlerinin toplumun yapısındaki değişimleri izlemesi ve hızlı davranması gerekiyor. Artık gündemimiz akıllı cihazlar, birbiriyle iletişim kuran teknolojiler, deneyim mağazaları, akıllı mağazalar. Vestel olarak değişime öncülük etmeyi misyon ediniyoruz. Bu nedenle yatırımlarımızın odağına dijitalleşmeyi aldık. Tüketici alışkanlıklarının değişmesi, tüketicinin artık tek bir kanaldan değil birçok kanaldan bilgiye hızla ulaşarak karar mekanizmalarını yönetmesi, değişen alışveriş davranışları gibi faktörler bizi buna yönlendiriyor. Bu bilinçle perakende sektörüne yenilikler getirmeye devam ediyoruz. 2020 yılının Şubat ayında dijital teşhir uygulamasını hayata geçirdiğimiz ‘Vestel Ekspres’ mağaza konseptini müşterilerimizin hizmetine sunduk. Vestel Ekspres mağazalarında dijital ekranlar üzerinden alışveriş deneyimi ve hızlı teslimat gibi avantajlar sunuyoruz. Ekspres mağazalarımızda yeni nesil perakendeciliğe özel dijital uygulamalar geliştirip tüketiciyle buluşturmayı planlıyoruz.

 

Pandemi döneminde 24 saatte teslim uygulamasını hayata geçirdik ve Vestel.com.tr üzerinden satın alınan ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına 24 saat içinde ulaştırdık. Bu süreçte bayilerimizle iş birliği içinde olmaya devam ediyoruz.

 

Tüketicimiz daha sağlıklı bir ortamda iklimlendirme cihazlarını kullansın, filtrelerini temizlemeyi ihmal etmesin diye bu hatırlatmayı Vestel VRF kablolu kumandaya entegre ederek tüketiciye fayda sağlayan bir uygulama yaptık. Vestel kablolu kumanda iç ünitenin toplam çalışma süresini kaydeder ve toplam çalışma süresi önceden ayarlı değere ulaştığında, kumanda kullanıcılara iç ünitenin hava filtresini temizlemeleri gerektiğini hatırlatır. Ayrıca Vestel VRF iç ünite panelleri, filtre temizliği erişimi için kolayca çıkarılabilir. Filtrenin düzenli olarak temizlenmesi, iç mekan havasını sağlığınız için temiz ve taze tutar.

 

Bu ve bunlar gibi hem ürün hem de hizmet geliştirme çalışmalarımız aralıksız sürüyor. Bu yıl da her zaman olduğu gibi tüketicimizin yanında olmaya, hayatını daha konforlu bir hale getirmeye devam edeceğiz.4. Son olarak eklemek istedikleriniz?

VRF klima sistemleri, iklimlendirme pazarı için görece yeni bir ürün grubu. VRF klima sistemleri sağladığı yüksek verimlilik, gelişmiş konfor ve kurulum kolaylığı sayesinde ticari klima pazarında her geçen yıl daha da iyi konumlanıyor.


Vestel iklimlendirme çözümleri; geniş ürün yelpazesiyle projelendirme aşamasından anahtar teslimine kadar her adımda projelere değer katıyor. Uzun yıllardır split klimalar iklimlendirme sektöründe yer alıyoruz. 2015 yılında satışına başladığımız VRF klima sistemlerinin de eklenmesiyle split klima, multi klima ve VRF klima sistemi ürün gruplarıyla her ihtiyacı karşılayabilecek çözümler sunuyoruz. Split klimalarla başarılı projelere imza atan bir marka olarak VRF klima sistemleri ile birçok referans projeyi tamamladık. Kamu ve özel sektör projelerinde her alanda (restoran çözümleri, ofis çözümleri, konut çözümleri vb) sunduğumuz esnek çözümler, kaliteli hizmet ve ürünlerle fark yaratıyoruz. Projelere en uygun çözümün sağlanması için sadece ürün satışı değil, tasarımlarımızla da müşterilerimize büyük avantaj sağlıyoruz. VRF klima sistemlerinde merkezi kontrol sağlayan Vestel-IMM akıllı yönetici sayesinde 1024 iç ünite ve 256 adede kadar dış ünitenin tüm çalışma parametrelerini kontrol edebiliyoruz. Sürekli değişen tüketici ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik çözümler üretiyoruz. Hem bireysel hem de proje çözümlerinde son kullanıcıya internet üzerinden sistem kontrolü yapma fırsatı sunan bu akıllı yönetici, büyük projelerde yönetim ofisleri ve merkezden yönetim işletmeleri için büyük kolaylık sağlıyor.


;